Последната неделя преди Възкресение Христово е един от най-светлите празници- Цветница. Цветница е и религиозен и светски празник. Отбелязва се Влизането на Иисус в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Този ден е празник на всички, кръстени на цветя.
Празник имат Аглика, Божура,Вероника, Виола, Виолета,Върба,Върбан, Върбинка,Гергин,Гергина, Гроздан, Гроздана, Далия, Дафина, Делян, Деляна , Дилян, Диляна, детелина, Елица, Жасмина, Здравко, Здравка, Зюмбюла, Ива, Иглика, калинка, Камелия, Карамфил, Карамфила, Китка, Латин, Латинка, Лилия, Лиляна, Лила, Лили, Лоза, Люлина, Магнолия, Малина, Маргарита, Невен, Невена, Невян, Ненка, Перуника, Ралица, Ренета, роза, росен, Росица, ружа, Теменужка, Трендафил,,Цено, Цвета, Цветелина, Цветанка, Цветан,Цветелина, Цветелин, Цветомила, Цветомир, Цвятко, Явор, Ясен, Ясмина – не пропускайте да ги поздравите.
Традиции за празника
Празникът идва от древни времена и се отбелязва с тържествени литургии, както от православни християни ,така и от католици и протестанти /датата рядко съвпада при различните църкви/
Каква е трапезата за празника?
Трапезата за Цветница е празнична, но тъй като денят е част от периода на Великденските пости, храните трябва да са постни. Добре е да има маслини и пролетни листни зеленчуци.
Разрешават се и блюда с риба.
Различни са и много колоритни народните обичаи за Цветница, известна още като Връбница, Разцветница, Момина неделя и т.н.
Във всеки от тях, обаче е на почит върбата, която пази хората и домовете от уроки. Крехка, свенлива и смирена , върбовата клонка е символ на женското начало. Старите хора казват, че яко я вържем на кръста си, тя ще ни дари здраве и успех дори в най-трудните ни начинания. Вярва се, е всичко окичено с върба ще бъде здраво през цялата година. В Странджа, например, по време на жътва, жътварките си слагат венец на главата против главоболие.
В миналото хораат са поставяли върбови клонки и на животни , преди да ги изведат на паша. Със свежи върбови листенца са захранвали и малките пиленца, за да са здрави. В различните краища на България, пък забиват клонките в градината, за да не я рови къртицата. А когато през лятото се зададат градоносни облаци, хората гледат към тях през свитите на Цветница върбови клонки, за да попречат на градушката да унищожи нивата.
В североизточна България вярват, че на Връбница умрелите „излизат“ от гробовете си и очакват близките им да донесат нещо. Затова на предния ден – Лазаровден, жените прекадяват и преливат гробовете на починалите с вино и раздават жито и обредни хлябове, приготвени без мазнина. На Връбница преди изгрев, жените отиват на гробища с върбови клонки, които забиват до гробовите паметници. Запалват огън от царевични стъбла и оплакват мъртвите.
Навсякъде в България, обаче, скритият смисъл на празника е върбовото клонче да ни пази до следващата пролет. а молитвата към Господ е да не дава никому кръст, по-голям от този, които може да носи.
Според Новозаветните евангелия, ден преди да влезе в Йерусалим Иисус Христос възкресява престоялия четири дни в гроба Лазар. После изпраща двама от учениците си да му доведат вързаната в началото на селцето Витфагия ослица и малкото й, заръчвайки им , ако някой ги попита защо го правят да кажат, че е потребно на Господ. Разбрали, че ослицата е за Иисус никой от селяните не възнегодувал. И така Христос влиза в Йерусалим. А вярващите, до които той вече е достигнала благата вест за възкресения Лазар го посрещат тържествено. Народът вижда в Иисус Христос своя спасител, затова постила пътя пред нозете му с цветя, размахва палмови и маслинови клонки. Всички пеят: „Осанна! Благословен Идещият в името Господне, Царят Израилев“.
Изплашени, фарисеите заповядват на Иисус да забрани на хората да изливат радостта си. Казвам ви , че ако тия млъкнат , то камъни ще извикат, отвръща обаче той.
И шествието продължава от Елеонското възвишение до Храма. Спасителя прогонва от там събралите се търговци и извършва множество изцеления на страдащи хора.
В днешни дни в православните храмове на миряните се раздават върбови клонки. Осветени и благословени от свещено служителите още през нощта, те се поемат от вярващите и всеки ги отнася в дома си за здраве. Окичени на дворните порти или сплетени на венчета над входните врати, върбовите клонки символизират палмовите , с които Иисус Христос е бил посрещнат в Йерусалим.
източник: www.zdravni.com
снимка: dariknews.bg