Родос е най-големия от Додеканезките острови на Гърция в Егейско море. Разположен е на 18 километра западно от Турция, между континентална Гърция и остров Кипър. Остров Родос има форма на острие на стрела, дълъг е 79,7 км и е 38 км широк, с обща площ приблизително 1398 кв. км. Населението наброява 110 000 души. Град Родос е център на ном Додеканези, който освен остров Родос също включва съседните острови Сими, Тилос, Халки и Кастелоризо (Мегисти). Исторически островът е известен с Родоския колос, едно от Седемте чудеса на света. Средновековният град е включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Важни паметници на остров Родос са Акропола в Линдос, Акропола в град Родос, древните градове Ялисос, Камирос, археологическия музей, губернаторския дворец, средновековния град Родос, пощата в град Родос и приюта Света Екатерина, венецианските замъци край Монолитос и край Критиния.
Не изпускайте атрактивното предложение на www.balkancomfort.com за Нова година в Родос: http://www.balkancomfort.com/nova_godina_out/view.html?oid=497295
www.flickr.com
Град Родос е разположен в северния край на гръцкия остров Родос – къс суша с формата на ромб, сочещ към крайбрежието на Родос, което се намира само на 20 километра разстояние.
И днес, както и при основаването си през 408 г.пр.н.е., той контролира плавателния канал, свързващ Егейско море с Източното Средиземноморие. В древни времена е бил велик пристанищен град е население от 100 000 души, а над пристанището му се е извисявало едно от Седемте чудеса на античния свят: гигантската статуя от желязо и бронз на бога на слънцето Хелиос, издигната през 292-280 г. пр.н.е. и съборена от земетресение през 226 г. пр.н.е. Свети Павел трябва да е видял останките, когато е посетил града около 57 г. след Христа.
Стратегическото значение на Родос е втъкано в историята му: Старият град е една от най-добре запазените крепости в Европа. Във вътрешността на пръстена от стени се простира плетеница от древни, калдъръмени улици, покрай които се редят къщи, магазини, заведения и занаятчийски работилници. Над всичко това доминира Дворецът на Великия магистър на рицарите на Св. Йоан, цитадела от 14-и век.
Родос е бил основна твърдина на кръстоносците на Св. Йоан, или рицарите хоспиталиери, в продължение на два века, от 1309 до 1522 г. Одос Ипотон, или Улицата на рицарите, водеща към двореца, е опасана със стари странноприемници, които и до днес носят емблемите на седемте „езика“, или нации, от които са били набирани воини за кръстоносните походи. Градските стени, дълги 4 километра, са построени през 14-и век и допълнително подсилени след отоманските нападения от 1480 г.
www.artlimagerie.tumblr.com
Но не всичко е такова, каквото изглежда. Самият дворец е бил разрушен от взрив на муниции през 1856 г., а руините му са възстановени от италианците по време на тяхната окупация на острова от 1912-1943 г., за да служат за лятна резиденция на италианския крал и Мусолини. Това е поредна част от интригуващата историческа мозайка на града. Тук в тясно съседство ще видите византийски църкви и османски джамии, минарета и хамами. Извън стените е пристанището Мандраки, където някога древните гърци акостирали със своите галери. Над него още се издигат антична крепост и три средновековни вятърни мелници, но водите му вече са заети от фериботи и луксозни яхти.
www.photoforum.ru
На запад, на акропола върху билото на хълма, са останките от елинския храм на Зевс и Аполон, от стадиона и амфитеатъра. А навсякъде околовръст се простира Новият град – популярен летен курорт с хотели, барове и ресторанти, с плажове, претъпкани от чадъри и шезлонги. Така че и днес, както преди две и половина хилядолетия, Родос си остава популярна и оживена дестинация.
Мост между Европа и Изтока
Благодарение на своето стратегическо местоположение в античните търговски маршрути, икономиката на Родос винаги е била процъфтяваща. Малко останки от древността (30-метровият бронзов Родоски колос, едно от седемте чудеса на света, е продаден като отпадъчен метал земетресение). Но Средновековието – период на острова, доминиран от кръстоносците от Ордена на рицарите на св. Йоан – се хвърля в очи навсякъде в Стария град, най- големия обитаван средновековен град в Европа
www.bluepueblo.tumblr.com
Благодарение на своето стратегическо местоположение в античните търговски маршрути, икономиката на Родос винаги е била процъфтяваща. Малко останки от древността (30-метровият бронзов Родоски колос, едно от седемте чудеса на света, е продаден като отпадъчен метал земетресение). Но Средновековието – период на острова, доминиран от кръстоносците от Ордена на рицарите на св. Йоан – се хвърля в очи навсякъде в Стария град, най- големия обитаван средновековен град в Европа.
Чудесно запазените стени са един от най-големите средновековни паметници в Средиземноморието, илюстриращи инженерните възможности и финансовите и човешките ресурси, с които разполагат рицарите, за да държат настрана неверниците. Пет километра дълги, до 12 метра дебели в някои места и заобиколени от двоен ров, стените обграждат Стария град, впечатляваща рамка на това което е само по себе си исторически монумент.
Рицарите били разделени на седем „езика“, или страни на произход, под които техните „странноприемници“ били познати – и все още са, с табелки, идентифициращи такива бивши места за квартируване като „Странноприемница на езика на Прованс“ и „Испански дом“. Родос е само на 18 км от брега на Турция и дори могъщите стени не са могли да опазят рицарите от Сюлейман Великолепния и османлиите през 1522 г. Естетическото влияние на 300-годишното турско присъствие може все още да бъде наблюдавано из целия Стар град. Най-приятното място за отсядане в рамките на стените е семейният хотел „Сан Николис“, приютен в една средновековна сграда, чиято градина върху покрива предлага изискана закуска с фантастични изгледи.
Старият град: дневни полети и всекидневен ферибот свързваАтина и Родос в силния сезон (пътува се 16 до 18 часа).
Хотел’’СанНиколис’’.
Любопитно: В центъра на главния площад на Родос, „Платея Ипократос“, се намира средновековният фонтан „Кастелания“, традиционно място за срещи. Отзад се извисява куполът на Шадраван джамия.
На какво да обърнете внимание: За да се насладите на гледката към стария град и пристанищата, качете се на часовниковата кула, строена още през византийско време, която се издига до Сюлеймановата джамия.
Полезни съвети: Туристическата служба предлага самостоятелни пешеходни обиколки на Стария град. За достъп до градските стени, се обърнете към местния археологически музей.
Не изпускайте атрактивното предложение на www.balkancomfort.com за Нова година в Родос: http://www.balkancomfort.com/nova_godina_out/view.html?oid=497295
източник: ladymagazine.bg