Дълбокото почистване – колко важно е то?

Гладката, с равен тен и здрава кожа – е основно правило на красотата. Можете да се придържате към него, доверявайки се на дълбокото почистване и в домашни условия.

През деня лицето ви „събира“ в себе си прах, газови изпарения и какво ли още не. Целият този букет се допълва от остатъците от козметиката, нанесена сутринта. Замърсяванията проникват под кожата, предизвикват възпаления и всевъзможни неприятности.

Съществуват два вида почистване – всекидневно и дълбоко. Всекидневното подразбира сутрешно и вечерно измиване със съответното средство – гел, пяна, мляко…, използването на тоници, а също и обтриването на кожата с кубче лед.
Що касае дълбокото почистване, за него си заслужава да поговорим по-подробно.

Периодичност на дълбокото почистване

Ако имате мазна кожа, дълбокото почистване трябва да е не по-често от един път на 7-10 дни. Притежателките на суха кожа трябва да прибягват до дълбоко почистване веднъж в месеца, а за нормалната кожа се препоръчва един път на две седмици.
В процедурите влизат парни бани, пилинг, а също и маски – почистващи и ексфолиращи.

Парна баня

Под въздействието на парата кръвта започва да циркулира по-бързо, порите се отварят и от тях свободно се отделя прахът, мръсотията, кожната мазнина. Освен това, горещата пара способства за бързото отърваване от мъртвите клетки.
За да си направите парна баня, е достатъчно да загреете вода, най-добре отвара от невен, лайка, живовляк и други лечебни треви, до състояние на кипене. Отдръпнете съда от котлона и се наведете над парата, завивайки главата си с хавлиена кърпа. При това лицето трябва да е чисто, а косата – най-добре, вързана. Най-важното е да не изгорите кожата и носоглътката, вдишвайте парата внимателно, постепенно свиквайки с температурата. Продължителността на парната баня трябва да е 10-15 минути.
Вместо билки можете да използвате ароматни масла – 10 капки на литър вода. След парна баня кожата става мека и от нея лесно могат да се премахнат замърсяванията. Внимателно подсушете лицето, без да го бършете и нанесете подходящия за кожата ви крем. Най-доброто време за такива вани е вечер, защото не е редно да излизате непосредствено след тях на улицата.

deepclean1
www.santafestereo.com

Пилинг

Правилните пилинги помагат за бързото обновяване на кожата, правят я по-гладка и равна, премахват дребните бръчки.
В домашни условия се препоръчва използването на специални скрабове, които можете да купите от козметичния магазин, а може и да си приготвите самостоятелно.
За мазна кожа вземете 1 ч.л. смлени овесени ядки и бадеми, добавете малко мед и сок от алое, както и 1 ч.л. кипяща вода.
За суха, нормална или смесена кожа смесете еднакво количество утайка от кафе и извара. Разбъркайте добре и нанесете на лицето, избягвайки областта около очите. Масажирайте нежно, без да разтягате кожата, а след 10 минути отмийте с топла вода и нанесете подхранващ крем.

Ексфолираща маска

Козметиците препоръчват да си правите такава маска след пилинг или парна баня. Естествено ще ви е необходимо повече време, затова е най-добре да изберете свободен ден за нея.
За мазна кожа: яйчен белтък, разбит на пяна, се смесва с 1 с.л. мед, най-добре захаросан. Получената смес се нанася на лицето, като се масажира внимателно. След 20 минути измийте с топла вода и изтрийте лицето с тоник. Накрая намажете с крем.
За суха кожа: смесете 1 ч.л. свеж портокалов сок, сметана и зехтин. Сместа нанесете на лицето и оставете за около 30 минути.
За нормална и комбинирана кожа: пасирайте меката част на авокадо и нанесете на лицето. След 20 минути измийте с вода, стайна температура.

Ако не забравяте за всекидневното и дълбоко почистване на кожата, ще забележите, че външният ви вид ще се подобри само след месец.

 

 

 

източник: www.beauty.bg

снимка: avampatodiscoverymuseum.org

No Comments Yet

Leave a Reply